Şirket Satış Danışmanlığı2021-09-22T11:38:17+03:00

Şirket Satış Danışmanlığı

Bir şirketin satışı veya büyütmek için yeni ortak arayışı önemli bir süreçtir. İşletmeyi analiz etmek, doğru değerleyebilmek, şirket satışı veya şirket hisse satışı konusunda en uygun yatırımcıları tespit etmek, uzun soluklu pazarlık ve anlaşma sürecini serinkanlılıkla yönetebilmek, yüksek seviyede uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir.

Şirket Hisse Satışı

Şirket sahipleri, yıllarca emek verdikleri ve belirli bir seviyeye getirdikleri şirketlerini; emekli olmak, sağlık durumları, başka sektörde faaliyet gösterme isteği ya da şirketi en yüksek değerden nakde çevirmek gibi nedenlerle satmak istemektedirler. Bu satış küçük hisse satışı olabileceği gibi %100 satış da olabilmektedir.

Büyüme Finansmanı Temini

Önemli bir büyüme potansiyeli olan, kullandığı yöntemler, teknolojisi ve çalışanlarıyla gelecekte daha karlı bir yapıya ulaşabilecek şirketlerin büyüyebilmek ve yeni yatırımlar yapabilmek için yurtiçi/yurtdışı yeni ortak ve büyüme sermayesine ihtiyaçları olmaktadır.

Naviga Partners, uluslararası NBB M&A Advisors networkü desteği ile KOBİ standardındaki işletmelere büyüme finansmanı temini konusunda uzmanlaşmıştır.

NBB Advisors, 17 ülkede 100’ün üzerinde uzmanı bulunan global bir şirket olup, birleşme ve satın alma sürecinde, işletmelerin finansmanı ve yeniden yapılandırma konularında şirket yönetimlerine ve şirket hissedarlarına objektif rehberlik etmektedir.

Naviga Partners tarafından, uluslararası NBB Advisors işbirliği ile uygulanan, şirket satışı ve şirket birleşmesi (şirket evlilikleri) sürecinin satır başlıkları şöyledir;

 • Şirket ortaklarının niyetine bağlı, satış ve ortaklık stratejisinin belirlenmesi,
 • Uluslararası standartlara uygun Şirket Değerlemesi yapılması,
 • Şirketin Satışa veya Ortaklığa Uygunluk durumunun değerlendirilmesi,
 • Gelecek projeksiyonlarının, satış stratejisinin ve yol haritasının oluşturulması,
 • Potansiyel Finansal ve Stratejik Yatırımcılar‘ın tespiti (yurtiçi-yurtdışı), bu kapsamda NBB Advisor networküyle işbirliğine gidilmesi,
 • Şirketi tüm yönleriyle tanıtan Gizli Şirket Kitapçığı ve yatırım kısa özetini anlatan Teaser hazırlanması,
 • Tüm potansiyel yatırımcılara bağlantı kurulması ve şirket bilgilerinin sunumu,
 • Tekliflerin alınması ve bunların şirket ortaklarıyla değerlendirmesi,
 • Yatırımcılarla satış koşullarının müzakeresi ve Niyet Mektubu‘nun imzalanması,
 • Due Dilegence sürecinin yönetilmesi (yatırımcının şirketi detaylı incelemesi),
 • Hisse Satış Sözleşmesi‘nin imzalanması,

Şirket Satışı ve Ortaklık Geliştirme sürecimizi detayları ile görebileceğiniz videomuz için tıklayınız.

Şirket satışı veya büyüme sermayesi temini konularında detaylı bilgi almak ve değerlendirme toplantısı yapmak için bizi arayınız.

NBB Advisors

“Güvenli bir şirket arayan girişimciler; şirket satışları, şirket satın alımları ve şirket değerleme için global networkümüzden  faydalanırlar.”

António Godinho / CEO, NBB M&A Advisors

Şirket satışı veya ortaklıkları hakkında sıkça sorulan sorular

Satış sonrası yönetici sorumluluklarım neler olabilir?2019-02-28T17:11:56+03:00

Normal şartlarda ve özellikle uluslararası bir yatırımcı söz konusu olduğunda kilit pozisyonların bir süre şirkette kalması talep edilir. Bu süre, en az 6 aydan başlamak üzere 5 yıla kadar çıkabilir.

Yumuşak bir geçişin sağlaması, kurumsallaşmanın oturtulması için bu süreçler gerekli olmaktadır.  Eğer sözleşmede bir (Earn-Out) performans ödemesi varsa, bu süre 5 yıla kadar çıkabilir. Genel kabul gören süre 6 ay ile 1 yıl olmaktadır.

Şirketimi sattığım zaman mülkü ile mi satmalıyım? Mülkü kiralayabilir miyim?2019-02-28T17:11:09+03:00

Her ikisi de mümkündür. Sadece şirketiniz için teklifler alabileceğiniz gibi gayrimenkulü de kapsayan teklifler alabilirsiniz. Yatırımcı sadece işletmenizi satın almak ve gayrimenkulünüzü kiralamak isteyebilir. Bugüne kadar olan tecrübemizde her iki türlü teklifler ile karşılaşsak bile ağırlıklı olan yapı, yatırımcının işletmenize değer verdiği ve onu almak istemesidir.

Varlık alımı; işletme satın alım maliyetini arttıracağı, bilanço yapısını etkileyebileceği ve sabit yerine değişken gider yaratma isteği gibi nedenlerden dolayı çoğu anlaşmada kiralama  ile çözümlenmektedir.

Şirketimi satarken veya ortak ararken gizliliği nasıl sağlayabilirim?2022-01-24T15:38:04+03:00

Naviga Capital Partners’ın potansiyel yatırımcılar ile ilk teması tek sayfadan oluşan, işletmenizin isminin olmadığı bir “teaser” ile olmaktadır. Genel olarak işletmenizin faaliyet konusu, finansal performansı, gelecek öngörüsü ve işletmenize yatırım yapmaya motive edecek diğer bilgiler belirtilmektedir.  Şirketinizin kimliliği kesinlikle gizli tutulmaktadır.

Detay bilgi olan “Şirket Kitapçığı” ve “Yatırımcı Tanıtım Videosu”, yatırımcının bağlayıcılığı olan gizlilik sözleşmesini imzalaması sonucu paylaşılmaktadır. Ayrıca, çalışanlarınız siz istemezseniz süreç ile ilgili bilgi sahibi olamazlar. Yine de şirket içi iletişimin baştan doğru şekillendirilmesi önemlidir.

Şirketimin satışını mali müşavirim veya avukatım yapabilir mi?2019-02-28T17:07:21+03:00

Mali müşaviriniz ve avukatınız, işiniz için önemli ve gerekli danışmanlar olmakla birlikte şirket değerleme,  birleşme ve devralmalar konularında uzman olmayabilir.

Bu konuda uzman olan ve uluslararası tecrübeye sahip kurumsal finansman şirketi ile çalışmak sizin açınızdan çok karlı olacaktır.

Satışın gerçekleşmesini engelleyen en yaygın hatalar nelerdir?2019-02-28T17:06:41+03:00

İlginç bir şekilde önemli nedenlerden biri zayıflayan finansal performans olmaktadır. Firma performansı, düşüş trendine girmiş ise değer kaybı da kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden biz her zaman şirket sahibine özellikle bu süreçte işlerine daha da sıkı sarılmasını tavsiye ediyoruz.

Diğer önemli neden ise; genel değerlendirme (due dillegence) sürecinde ortaya çıkan sürprizler olmaktadır. Yatırımcı sonradan ortaya çıkabilecek ve özellikle kendisinin bulduğu farklı bilgiler konusunda çok hassastır. Şeffaflık, birleşme ve devralma sürecinde çok iyi yönetilmesi gereken hassas değerdir. Güven erozyonu bir anlaşmayı bitiren en önemli nedenlerden biridir.

Yatırım Bankası ile mi çalışmalıyım yoksa kurumsal finansman şirketi ile mi?2019-02-28T17:05:42+03:00

Burada önemli olan şirketinizin büyüklüğü ve bu süreçlerde kimlerin aktif olarak mutfakta çalışacağıdır. Sizin için çok önemli olan şirketinizin satış veya ortaklık geliştirme sürecinde aktif çalışan kişi, tecrübeli bir kurumsal finansman uzmanı mı yoksa yeni mezun sizin projenizle tecrübe kazanacak olan genç bir uzman mı olacağıdır.

Yatırımcılar şirketleri FAVÖK, Defter Değeri veya ciroya göre mi alır?2019-02-28T17:04:23+03:00

Yatırımcılar şirketlere geçmiş finansal performanslarına, büyüme potansiyel ve planlarına, şirket yönetim kalitesine ve sektör çarpanlarına göre yatırım yaparlar. Söz konusu her üç veri karar verme sürecinde etkili olmaktadır.

Şirketimi satmadan önce şirketimin değerini nasıl belirleyebilirim?2022-01-24T15:39:52+03:00

Değerleme, birleşme ve devralma sürecinin en kritik ve önemli adımlarından bir tanesidir. Değerleme, uzmanlık gerektiren bir çalışmadır.

Değerlemeyi yapacak kurumun tecrübesi belirleyici önem taşımaktadır. Naviga Capital Partners, her yıl çeşitli sektörlerde çok sayıda değerleme raporu teslim etmektedir. Bu konuda uzman bir kurumdan destek almak, alacağınız tekliflerin iyi ya da vasat olduğu konusunda belirleyici olacaktır.

Şirketimin değerini öğrenmek istiyorum
Şirketimi satarken alıcıya vade imkanı tanımalı mıyım?2019-02-14T16:44:37+03:00

Zorunda değilsiniz ama satıcı finansmanı hem daha yüksek teklifler almanızı ayrıca masada daha çok teklif olması anlamına gelir. Bizim tecrübemizde, satıcı finansmanı olan anlaşmalar ortalama %21 daha yüksek teklif almaktadır.

Makul sürelerin olduğu teklifler vergi planlaması açısından da faydalı olabilmektedir. Satıcı finansmanı, alıcı ile satıcı arasında şirketin değeri konusunda yaşanan farklılıkları çözmede en çok kullandığımız çözümlerin başında gelmektedir.

Halka açık bir şirket benim şirketimi almak isteyebilir mi?2019-04-18T11:49:52+03:00

Kesinlikle. Bizim Dünya çapında yaptığımız birçok şirket satışında halka açık şirketler önemli bir yer tutmaktadır.

Hisse karşılığı ödemeler söz konusu olduğunda, yatırımcının nakit yerine kendi hissesi karşılığında satın alma yapmak istemesi sizin şirketinizin de borsadan dolayı likit olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Go to Top