Merak Ettikleriniz2020-11-14T23:32:00+03:00
Hangi sıklıkla satıcıya yatırımcı bulamadığınız olur?2022-01-24T15:40:42+03:00

Biz iki nedenden dolayı her zaman yatırım yapmak isteyen motive yatırımcılar buluruz.

  1. Naviga Capital Partners’ın optimize olmuş uluslararası süreç yönetimi Dünya’daki tüm potansiyel yatırımcıları tarar ve gerçek yatırımcı olabilecek 100-300 arası potansiyel finansal ve stratejik yatırımcıya ulaşır.
  2. Biz sadece sonlandırabileceğimize inandığımız, değerleme konusunda hem fikir olduğumuz işletmeler ile çalışırız.
Halka açık bir şirket benim şirketimi almak isteyebilir mi?2019-04-18T11:49:52+03:00

Kesinlikle. Bizim Dünya çapında yaptığımız birçok şirket satışında halka açık şirketler önemli bir yer tutmaktadır.

Hisse karşılığı ödemeler söz konusu olduğunda, yatırımcının nakit yerine kendi hissesi karşılığında satın alma yapmak istemesi sizin şirketinizin de borsadan dolayı likit olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bir satın alma yaparken nelere dikkat etmem gerekir?2019-02-14T16:02:00+03:00

İşletmenin satış nedeni önemli bir kıstas olmakla beraber, işletmenin satılıyor olması kötü bir işletme olduğu anlamına gelmez. İşletme sahipleri emeklilik, sağlık nedenleri, ortaklar arası anlaşmazsızlık veya grup şirketlerinin konsolidasyonu gibi nedenlerden satış kararı almış olabilir. Satın alım yapmayı düşündüğünüz şirketin sizin şirketinize katacağı katma değer, satış rakamının üzerinde ise bu iyi bir alım olur. Önemli olan söz konusu şirketin değerlemesinin doğru yapılması, hukuksal ve vergisel açıdan doğru kurgulanmasıdır.

Neden Naviga Capital Partners ile çalışmalıyım?2022-01-24T15:37:20+03:00

Bu sorunun birçok cevabı olabilmekle birlikte, sizin için en önemli neden; Naviga Capital Partners’ın uzun yıllar süren deneyimleri sonucu mükemmelleştirdiği metodolojisidir.

Şirketinizi doğru değerlemek, büyüme veya satış stratejisini oluşturmak, 16 ayrı ülkede 26 farklı ofise sahip hizmet ağı ile tüm dünyada ki stratejik yatırımcılara ulaşabilmek, yüzlerce özel sermaye fonu ile ilişkiler, Naviga Capital Partners’ı sektörde farklı bir değere ulaştırmaktadır.

Şirketimi satarken alıcıya vade imkanı tanımalı mıyım?2019-02-14T16:44:37+03:00

Zorunda değilsiniz ama satıcı finansmanı hem daha yüksek teklifler almanızı ayrıca masada daha çok teklif olması anlamına gelir. Bizim tecrübemizde, satıcı finansmanı olan anlaşmalar ortalama %21 daha yüksek teklif almaktadır.

Makul sürelerin olduğu teklifler vergi planlaması açısından da faydalı olabilmektedir. Satıcı finansmanı, alıcı ile satıcı arasında şirketin değeri konusunda yaşanan farklılıkları çözmede en çok kullandığımız çözümlerin başında gelmektedir.

Kurumsal finansman şirketi ne kadar süre münhasır çalışır?2019-02-28T17:00:43+03:00

Genellikle bir yıllık münhasırlık anlaşmaları sektörün standardını oluşturmaktadır. Normal şartlarda başarılı bir kurumsal finansman şirketi satışı bir yıl içerisinde kapatabilmelidir.

Şirketimi satmadan önce şirketimin değerini nasıl belirleyebilirim?2022-01-24T15:39:52+03:00

Değerleme, birleşme ve devralma sürecinin en kritik ve önemli adımlarından bir tanesidir. Değerleme, uzmanlık gerektiren bir çalışmadır.

Değerlemeyi yapacak kurumun tecrübesi belirleyici önem taşımaktadır. Naviga Capital Partners, her yıl çeşitli sektörlerde çok sayıda değerleme raporu teslim etmektedir. Bu konuda uzman bir kurumdan destek almak, alacağınız tekliflerin iyi ya da vasat olduğu konusunda belirleyici olacaktır.

Şirketimin değerini öğrenmek istiyorum
Yatırımcılar şirketleri FAVÖK, Defter Değeri veya ciroya göre mi alır?2019-02-28T17:04:23+03:00

Yatırımcılar şirketlere geçmiş finansal performanslarına, büyüme potansiyel ve planlarına, şirket yönetim kalitesine ve sektör çarpanlarına göre yatırım yaparlar. Söz konusu her üç veri karar verme sürecinde etkili olmaktadır.

Yatırım Bankası ile mi çalışmalıyım yoksa kurumsal finansman şirketi ile mi?2019-02-28T17:05:42+03:00

Burada önemli olan şirketinizin büyüklüğü ve bu süreçlerde kimlerin aktif olarak mutfakta çalışacağıdır. Sizin için çok önemli olan şirketinizin satış veya ortaklık geliştirme sürecinde aktif çalışan kişi, tecrübeli bir kurumsal finansman uzmanı mı yoksa yeni mezun sizin projenizle tecrübe kazanacak olan genç bir uzman mı olacağıdır.

Satışın gerçekleşmesini engelleyen en yaygın hatalar nelerdir?2019-02-28T17:06:41+03:00

İlginç bir şekilde önemli nedenlerden biri zayıflayan finansal performans olmaktadır. Firma performansı, düşüş trendine girmiş ise değer kaybı da kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden biz her zaman şirket sahibine özellikle bu süreçte işlerine daha da sıkı sarılmasını tavsiye ediyoruz.

Diğer önemli neden ise; genel değerlendirme (due dillegence) sürecinde ortaya çıkan sürprizler olmaktadır. Yatırımcı sonradan ortaya çıkabilecek ve özellikle kendisinin bulduğu farklı bilgiler konusunda çok hassastır. Şeffaflık, birleşme ve devralma sürecinde çok iyi yönetilmesi gereken hassas değerdir. Güven erozyonu bir anlaşmayı bitiren en önemli nedenlerden biridir.

Şirketimin satışını mali müşavirim veya avukatım yapabilir mi?2019-02-28T17:07:21+03:00

Mali müşaviriniz ve avukatınız, işiniz için önemli ve gerekli danışmanlar olmakla birlikte şirket değerleme,  birleşme ve devralmalar konularında uzman olmayabilir.

Bu konuda uzman olan ve uluslararası tecrübeye sahip kurumsal finansman şirketi ile çalışmak sizin açınızdan çok karlı olacaktır.

Şirketimi satarken veya ortak ararken gizliliği nasıl sağlayabilirim?2022-01-24T15:38:04+03:00

Naviga Capital Partners’ın potansiyel yatırımcılar ile ilk teması tek sayfadan oluşan, işletmenizin isminin olmadığı bir “teaser” ile olmaktadır. Genel olarak işletmenizin faaliyet konusu, finansal performansı, gelecek öngörüsü ve işletmenize yatırım yapmaya motive edecek diğer bilgiler belirtilmektedir.  Şirketinizin kimliliği kesinlikle gizli tutulmaktadır.

Detay bilgi olan “Şirket Kitapçığı” ve “Yatırımcı Tanıtım Videosu”, yatırımcının bağlayıcılığı olan gizlilik sözleşmesini imzalaması sonucu paylaşılmaktadır. Ayrıca, çalışanlarınız siz istemezseniz süreç ile ilgili bilgi sahibi olamazlar. Yine de şirket içi iletişimin baştan doğru şekillendirilmesi önemlidir.

Değerleme yaptırmak şirketimin en yüksek bedelle satışını sağlar mı?2019-02-28T17:10:27+03:00

Hayır. Değerleme uluslararası standartlarda kendi değerinizi bilmeniz açısından çok önemlidir. Şirketinizi en yüksek değerden satmanın en önemli kıstası, birden fazla teklif alabileceğiniz bir sürecin doğru yönetilmesidir. Ancak, doğru tanıtım, doğru yatırımcı listesi ve iyi süreç yönetimi en yüksek teklifi almanızı sağlar.

Şirketimi sattığım zaman mülkü ile mi satmalıyım? Mülkü kiralayabilir miyim?2019-02-28T17:11:09+03:00

Her ikisi de mümkündür. Sadece şirketiniz için teklifler alabileceğiniz gibi gayrimenkulü de kapsayan teklifler alabilirsiniz. Yatırımcı sadece işletmenizi satın almak ve gayrimenkulünüzü kiralamak isteyebilir. Bugüne kadar olan tecrübemizde her iki türlü teklifler ile karşılaşsak bile ağırlıklı olan yapı, yatırımcının işletmenize değer verdiği ve onu almak istemesidir.

Varlık alımı; işletme satın alım maliyetini arttıracağı, bilanço yapısını etkileyebileceği ve sabit yerine değişken gider yaratma isteği gibi nedenlerden dolayı çoğu anlaşmada kiralama  ile çözümlenmektedir.

Satış sonrası yönetici sorumluluklarım neler olabilir?2019-02-28T17:11:56+03:00

Normal şartlarda ve özellikle uluslararası bir yatırımcı söz konusu olduğunda kilit pozisyonların bir süre şirkette kalması talep edilir. Bu süre, en az 6 aydan başlamak üzere 5 yıla kadar çıkabilir.

Yumuşak bir geçişin sağlaması, kurumsallaşmanın oturtulması için bu süreçler gerekli olmaktadır.  Eğer sözleşmede bir (Earn-Out) performans ödemesi varsa, bu süre 5 yıla kadar çıkabilir. Genel kabul gören süre 6 ay ile 1 yıl olmaktadır.

Faal bir işletmeyi almak neden avantajları olabilir?2019-02-28T17:12:27+03:00

Sıfırdan yatırım yapmak yerine işleyen bir işletmeyi almanın birçok avantajı olabilmektedir. Söz konusu işletmenin nakit akışı, müşteri portföyü, tecrübeli ekibi ve pazarda başarılı ürün ve hizmetleri en önemli avantajlardır. Sıfırdan bir yatırım yapıldığı takdirde; işletmenin kara geçinceye kadar yapması gereken yatırım miktarı, pazarın sunulan mal ve hizmeti kabul etme süresi gibi faktörler dikkatli hesaplanmalıdır. Doğru seçilmiş ve doğru fiyatlanmış bir işletmeyi almak çoğu durumda daha avantajlıdır.

Naviga Partners kimdir, neler yapar?2022-01-24T14:58:57+03:00

Şirket finansmanı ve birleşme ve devralmalar ile kurumsal finansman konularında bağımsız ve profesyonel danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Uluslararası ağımızın uzmanlığı, sürecin her aşamasında bizi profesyonel bir danışman yapmaktadır. Orta ölçekteki pazarda önde gelen birleşme ve satın alma danışmanlık firmalarından biri olarak, müşterilerimize özgün metodolojiler ve araçlar ve kilit karar vericilere erişimi olan kayda değer uluslararası ağımızla yardımcı oluruz.

Özellikle KOBİ‘lere yönelik müşteriye özel finansal danışmanlık hizmetleri sunmak için çalışıyoruz ve son birkaç yılda 200’den fazla işlemi başarıyla tamamladık.

Halka açılma sonrasında şirketteki kontrolümü kaybeder miyim?2019-04-25T16:18:22+03:00

Şirketinizin belirli bir kısmını halka açabilirsiniz. Halka açık kısmının oranı Genel Kurul karar nisabının altında kaldığı sürece ortaklık yönetiminin kontrolünü kaybetme durumu ortaya çıkmamaktadır.

Buna ek olarak, şirketler, halka açılma sırasında ana sözleşmelerinde pay senetlerini gruplara ayırabilmekte ve her bir gruba farklı imtiyazlar tanıyabilmektedir. Halka arz edilmeyecek olan pay grubuna yönetim kurulu üye sayısının yarısına kadar tanınabilecek aday gösterme imtiyazı yönetim kontrolünün devamı için diğer bir seçenek olarak kullanabilirsiniz.

Halka açık şirketler kar payı dağıtmak zorunda mıdır?2019-04-25T16:13:13+03:00

Şirketler, karlarını genel kurulları tarafından belirlenecek kar dağıtım politikaları çerçevesinde ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak genel kurul kararıyla dağıtır.

Kar dağıtım politikasında asgari olarak bulunması gereken hususlardan birisi, kar payı dağıtılıp dağıtılmayacağı, dağıtılacak ise ortaklar ve kara katılan diğer kişiler için belirlenen kar payı dağıtım oranıdır.

Dolayısıyla Ortaklıklar, kar dağıtıp dağıtmayacaklarını kar dağıtım politikaları çerçevesinde kendileri belirlerler. Kar payı dağıtılacaksa, dağıtım tarihi itibarıyla mevcut payların tümüne, bunların ihraç ve iktisap tarihleri dikkate alınmaksızın payları oranında eşit olarak dağıtılır.

Halka arzda ortak satışı mı, sermaye artırımı yöntemi mi uygulanmalıdır?2019-04-25T16:15:11+03:00

Halka arzlarda, son yıllarda sermaye artırımı yolu ile pay halka arzı yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ancak her iki yöntem bir arada kullanımı da tercih edilebiliyor.

Marka Değeri genel olarak ne demektir?2019-04-25T16:37:01+03:00

Marka değerini, bir şirketin ürün ve hizmetlerinin göreceli değeri, finansal performansı, müşteri sadakati, memnuniyeti ve saygınlığı gibi algılarının bütünlüğüne dayalı bir toplam değer ölçümlemesi olarak tanımlarız.

Marka değerini artıracak başlıca etkenler nelerdir?2019-04-25T16:44:46+03:00

Marka değerini artıracak başlıca etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Markanın satış performansı ve potansiyeli, net faaliyet marjı, markanın gelişme imkanı, markanın uluslararası yayılımı, markaya olan reklam desteği, markanın endüstrideki gücü, marka imajı, son 3 yıldaki vergi öncesi kazanç miktarlarıdır.

Daha fazla bilgi

Burada belirtilmeyen bir konuda bilgi ve öneri almak istiyorsanız lütfen soru ve görüşünüzü bize iletiniz.

Go to Top