Şirket Alım Danışmanlığı2020-11-14T23:34:53+03:00

Şirket Alım Danışmanlığı

Naviga Partners, ortağı olduğu NBB M&A Advisors networkü aracılığıyla 4 kıtaya yayılmış 30 ofisi ve deneyimli kadrolarıyla, yurt içinde ve yurt dışında yeni şirket alımı veya ortaklık oluşturma konularında uzmanlığa sahiptir.

Naviga Partners, uluslararası NBB networküyle, yatırım kriterlerinize uygun potansiyel yatırımları bulmak, gerekli analizleri yapmak ve sizin için en uygun olan şirket satın alma opsiyonunu tespit edebilme imkanına sahiptir.

Şirket Satın Alma sürecinin önemli adımları şu şekildedir:

  • Yatırım yapma ve ortak olma stratejisinin ve prensiplerinin belirlenmesi,
  • Yatırım yapma süreci yol haritasının ve iş planının hazırlanması,
  • NBB networkü ile yatırım yapılabilecek şirketlerle ilgili çalışma yapmak ve hedef şirketler belirlemek,
  • Hedef şirketlerin şirket değerinin tespitini yapmak, bu aşamada şirketin satın almaya veya ortak olmaya uygun olup olmadığını denetlemek,
  • Alınacak şirketle gizlilik sözleşmesi imzalayarak şirketin finansal, mali, üretim, satış ve organizasyon bilgilerini edinmek ve gözden geçirmek,
  • Hedef şirkete fiyat teklifinde bulunmak, fiyat ve satış koşulları hakkında müzakerelerde bulunmak,
  • Due Diligence sürecini yönetmek. Bu aşamada alınacak şirketin tüm verileri oluşturulacak deneyimli bir ekiple denetlenecek ve satın almaya engel bir durumun olup olmadığı araştırılacaktır.
  • Şirket satın alma ile ilgili mutabakatlar oluşturulduğunda Hisse Satış-Alış Sözleşmesinin imzalanması ve şirketin yatırımcıya devri sağlanacaktır.

Naviga Partners, tüm bu süreçlerde siz yatırımcıların menfaatlerini korumak, şirketinizi büyütmek ve karlı bir yatırım yapabilmeniz için deneyimli ekibiyle yanınızda olacaktır.

Faal bir işletmeyi almak neden avantajları olabilir?2019-02-28T17:12:27+03:00

Sıfırdan yatırım yapmak yerine işleyen bir işletmeyi almanın birçok avantajı olabilmektedir. Söz konusu işletmenin nakit akışı, müşteri portföyü, tecrübeli ekibi ve pazarda başarılı ürün ve hizmetleri en önemli avantajlardır. Sıfırdan bir yatırım yapıldığı takdirde; işletmenin kara geçinceye kadar yapması gereken yatırım miktarı, pazarın sunulan mal ve hizmeti kabul etme süresi gibi faktörler dikkatli hesaplanmalıdır. Doğru seçilmiş ve doğru fiyatlanmış bir işletmeyi almak çoğu durumda daha avantajlıdır.

Bir satın alma yaparken nelere dikkat etmem gerekir?2019-02-14T16:02:00+03:00

İşletmenin satış nedeni önemli bir kıstas olmakla beraber, işletmenin satılıyor olması kötü bir işletme olduğu anlamına gelmez. İşletme sahipleri emeklilik, sağlık nedenleri, ortaklar arası anlaşmazsızlık veya grup şirketlerinin konsolidasyonu gibi nedenlerden satış kararı almış olabilir. Satın alım yapmayı düşündüğünüz şirketin sizin şirketinize katacağı katma değer, satış rakamının üzerinde ise bu iyi bir alım olur. Önemli olan söz konusu şirketin değerlemesinin doğru yapılması, hukuksal ve vergisel açıdan doğru kurgulanmasıdır.

Go to Top